Tvrdá Praha, 15: Tohle už nejez, 2. část

15.09.2023

Někdo chytřejší by článek nazval třeba: Zdraví, co se usmívá.

Minulý svůj článek obrátím částečně na ruby a zaměřím se jenom na věci, které vědomě požívám s pocitem, že mi vydatně pomáhají. V předešlém příspěvku jsem se věnoval potravinám, které mi ubližují, a nabídl jsem nejbližší jim alternativy. Opět je potřeba si zopakovat, že základem udržitelného fungování je optimální nastavení mysli. Úmyslně píšu optimální, a ne pozitivní, protože trend jen pozitivního myšlení konotuje spíše něco neudržitelně přitepleného. A pak pohyb, sport. Vždycky je lepší se hýbat, než nehýbat, i když rozum mi velí vyhýbat se monotónním pohybům a nebo nějakému hardcoru. Jdou na vás chmury? Jděte se projít. Zalíbí se vám to? Tak jděte dál. Pak si ještě po procházce zlehka zacvičte třeba při hudbě. Tělo si na nový model rychle zvykne a o pohyb si řekne samo – výhra je vaše. O mindsetu a pohybových zvycích si na blogu možná ještě povíme, ale teď už k dnešnímu tématu, které se týká potravin, co zaručeně zlepší náladu a dodají energii.

VÝPIS ÚMYSLNĚ NEBUDE PŘÍLIŠ DLOUHÝ,

protože by mohlo dojít k efektu dětského pokojíčku přecpaného hračkami. Dítě je zmatené, hojnosti si nedovede vážit a ve finále se od hraček odvrátí a bude zpruzené, až po něm rodič bude chtít, aby si s nimi hrálo. Tak, vzdělávací lekci intelektuálního ražení máme za sebou a pojďme tedy konečně na tu výživu.

OVOCNÉ SMOOTHIE Říká se, že jakou má člověk snídani, takový má i celý den. Když to jde, snažím se sladké tyčinky všeho druhu nebo nějaký domácí koláč nahrazovat ovocným smoothie. Dávám si maximálně tři druhy ovoce, protože nechci ztrácet s přípravou nápoje příliš času. Když si do smoothie přidám banán, získá jakousi stabilitu, sladkou chuť a není tak ostré do lačného žaludku. Úplnou bombou jsou smoothie nápoje z rybízu nebo josty, které ale nemohu doporučit nalačno. Jako druhá etapa snídaně však přinášejí neuvěřitelný příval energie a dobré nálady.

MAKOVEC V bezlepkové, bezmléčné (živočišné mléko) variantě a bez rafinovaného cukru se jedná o ultimátní lehkosladkou snídani, svačinku nebo klidně i oběd. Doslova si zaplavete v lehce sladkém moři bílkovin a vápníku. Rychle zasytí.

ZELENINA Prostě obecně zelenina. Prokládám s ní zejména masová jídla, aby byla lehčí do žaludku. Masový oběd bez zeleniny už si neumím představit, pro mě osobně jde o ekvivalent nějakých prášků na lepší trávení. V současnosti už odbourávám přílohy (kromě rýže) a snažím se k masu nebo sójovým a hrachovým "náhražkám" konzumovat jen samotnou zeleninu. Malou výzvou je pro mě grilování zeleniny vlastnoručně a dlouhodobě se s ní spokojit jako s jedinou přílohou. Grilovat se dá asi úplně všechno, mě zatím nejvíc uspokojila řepa a mrkev.

SALÁT PRO CHLAPA Když na mě jde k večeru nějaký splín, vzpomenu si na povzbuzující pochoutku, co mi zvedne náladu a neoddělá můj žaludek. Jde o jídlo, co se nechá připravit za tři minuty. Vezmu salát, nejčastěji ledový, krůtí šunku nebo salám, nakrájím, nahážu do misky, přidám kečup bez rafinovaného cukru a tatarskou omáčku, smíchám a šmakuji si na nejlepším salátu, který znám. Jedl jsem i salát za tři a dokonce i za čtyři stovky a tenhle můj za pár šupů a za pár minut je prostě lepší. Při dostatku času vhazuji do salátu vařené nebo smažené maso. Nemohu a nemohu se salátu přejíst, možná právě i proto, že mi zvedne náladu a vylepší večer. De luxe varianty téhož z restaurací se mi teda fakt neosvědčily, už jen pro přítomnost lepkových krutonů a mléčného dresinku.

FRESHE Když na mě leze únavička, už se neplním coca-colou nebo kávou jako v minulosti. Skočím do obchodu a sáhnu po nějaké čerstvé šťávě. Má ruka nejčastěji padne na grep, který není král chutí, ale je pro mě jako pomyslné profackování od trenéra, před kterým soustavně fňukám, abych se vyhnul tréninkům. Studená sprcha zevnitř, asi tak něco.

PROBIOTICKÉ POTRAVINY O tématu již jsem napsal dostatečné množství informací. Osobně považuji probiotika za nepostradatelnou součást jídelníčku. Probiotické nápoje mě držely nad vodou, když jsem více než 15 let nepozřel skoro nic s vlákninou nebo antioxidanty.

ROSTLINNÉ STEJKY Psal jsem sice, že jsem masožravec, ale čím dál častěji pociťuji nechuť řezat do masa nebo ho cpát do pusy. Naštěstí se v obchodech vyskytují alternativy například ze sóje nebo hrachové mouky. Z hlediska bílkovin a dalších živin nabušené, z hlediska přípravy, chuti a konzistence většinou dost skvělé. Nebojím se říct, že častěji dokonce více masové než maso.

PROTEINOVÉ ČIPSY Klasické čipsy jsou, když ne shit, tak zbytečná prázdná výživa. Jiná liga jsou ale některé kvalitní čočkové nebo hrachové nebo řepové (…) čipsy, ideálně ještě posypané mákem. Samozřejmě se bavíme o pečených lupínkách. Narvané bílkovinami a vápníkem, často nechybí ani vláknina, nikdy nechybí skvělá chuť. Ideální svačinka/oběd, když nestíhám a zároveň si chci užít pořádné zakřupání. Napište mi soukromou zprávu, dám vám tip na nejlepší kousky!

INDICKÉ JÍDLO Přiměřeně pálivé indické jídlo vyhledávám, když na mě čas od času usedá nějaké bacil. Jedná se o nejchutnější a nejvoňavější prevenci a léčbu v jednom. Vždy volím jídla s rostlinnými mléky, abych naopak bacilu práci neusnadnil. V případech samoléčby bych se nevyhýbal například ani thajské kuchyni – polévkám.

Všechno výše uvedené vychází z mé osobní praxe. Občas se přistihnu, jak přemítám o "vědecké nepodloženosti" (tohle sousloví miluji) svých tvrzení, abych se o pár dnů později setkal i s informacemi jdoucími v souladu s mými zkušenostmi. Pro info doplním, že jde o monografie od zkušených specialistů, praktiků. Ono je vždycky dobré zapřemýšlet také o jiných zdrojích a úhlech pohledu, než se člověk sníží přemýšlet o něčem jako o smyšlenkách.

A co vy? Příště bychom si mohli dát pár knižních tipů, co říkáte? Anebo až přespřespříště…